2016 Flroida Election Results page 01
home


Florida State Senate

District Candidate Status Primary General
1 Broxson, Doug  (REP) Elected Won Won
2 Gainer, George B. (REP) Elected Unopposed Unopposed
3 Montford, Bill  (DEM) Elected Unopposed Won
4 Bean, Aaron  (REP) Elected Unopposed Unopposed
5 Bradley, Rob  (REP) Elected Unopposed Unopposed
6 Gibson, Audrey  (DEM) Elected Unopposed Unopposed
7 Hutson, Travis  (REP) Elected Unopposed Won
8 Perry, Keith  (REP) Elected Unopposed Won
9 Simmons, David  (REP) Elected Unopposed Unopposed
10 Simpson, Wilton  (REP) Elected Unopposed Unopposed
11 Bracy, Randolph  (DEM) Elected Won Won
12 Baxley, Dennis  (REP) Elected Won Won
13 Stewart, Linda  (DEM) Elected Won Won
14 Hukill, Dorothy L. (REP) Elected Unopposed Won
15 Torres Jr, Victor M. (DEM) Elected Won Won
16 Latvala, Jack  (REP) Elected Unopposed Won
17 Mayfield, Debbie  (REP) Elected Won Won
18 Young, Dana  (REP) Elected Unopposed Won
19 Rouson, Darryl Ervin (DEM) Elected Won Won
20 Lee, Tom  (REP) Elected Unopposed Unopposed
21 Galvano, Bill  (REP) Elected Unopposed Unopposed
22 Stargel, Kelli  (REP) Elected Unopposed Won
23 Steube, Greg  (REP) Elected Won Won
24 Brandes, Jeff  (REP) Elected Unopposed Unopposed
25 Negron, Joe  (REP) Elected Unopposed Won
26 Grimsley, Denise  (REP) Elected Unopposed Unopposed
27 Benacquisto, Lizbeth  (REP) Elected Won Won
28 Passidomo, Kathleen  (REP) Elected Won Won
29 Rader, Kevin  (DEM) Elected Won Unopposed
30 Powell, Bobby  (DEM) Elected Won Won
31 Clemens, Jeff  (DEM) Elected Won Unopposed
32 Book, Lauren  (DEM) Elected Unopposed Unopposed
33 Thurston Jr., Perry E. (DEM) Elected Unopposed Unopposed
34 Farmer, Gary  (DEM) Elected Won Won
35 Braynon II, Oscar  (DEM) Elected Unopposed Unopposed
36 Garcia, Rene  (REP) Elected Unopposed Won
37 Rodriguez, Jose Javier (DEM) Elected Unopposed Won
38 Campbell, Daphne  (DEM) Elected Won Won
39 Flores, Anitere  (REP) Elected Unopposed Won
40 Artiles, Frank  (REP) Elected Unopposed Won

 


Florida State House

District Candidate Status Primary General
1 Ingram, Clay  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
2 White, Frank  (REP) Elected Unopposed Won
3 Williamson, Jayer  (REP) Elected Won Unopposed
4 Ponder, Mel  (REP) Elected Won Won
5 Drake, Brad  (REP)  *Incumbent Elected Won Won
6 Trumbull, Jay  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
7 Beshears, Halsey  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
8 Alexander, Ramon  (DEM) Elected Won Won
9 Ausley, Loranne  (DEM) Elected Won Won
10 Porter, Elizabeth  (REP)  *Incumbent Elected Won Won
11 Byrd, Cord  (REP) Elected Won Won
12 Yarborough, Clay  (REP) Elected Won Won
13 Davis, Tracie  (DEM) Elected   Won
14 Daniels, Kimberly  (DEM) Elected Won Won
15 Fant, Jay  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
16 Fischer, Jason  (REP) Elected Won Won
17 Stevenson, Cyndi  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
18 Cummings, Travis  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
19 Payne, Bobby  (REP) Elected Won Won
20 Watson Jr., Clovis  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
21 Clemons, Chuck  (REP) Elected Won Won
22 Stone, Charlie  (REP)  *Incumbent Elected Won Unopposed
23 McClain, Stan  (REP) Elected Unopposed Won
24 Renner, Paul  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
25 Leek, Tom  (REP) Elected Unopposed Won
26 Henry, Patrick  (DEM) Elected Won Won
27 Santiago, David  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
28 Brodeur, Jason  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
29 Plakon, Scott  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
30 Cortes, Bob  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
31 Sullivan, Jennifer  (REP)  *Incumbent Elected Won Won
32 Metz, Larry  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
33 Hahnfeldt, Don  (REP) Elected Unopposed Unopposed
34 Massullo Jr., Ralph  (REP) Elected Unopposed Unopposed
35 Ingoglia, Blaise  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
36 Mariano, Amber  (REP) Elected Unopposed Won
37 Corcoran, Richard  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
38 Burgess, Danny  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
39 Combee, Neil  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
40 Burton, Colleen  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
41 Killebrew, Sam  (REP) Elected Won Won
42 La Rosa, Mike  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
43 Cortes, John  (DEM)  *Incumbent Elected Won Won
44 Eisnaugle, Eric  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
45 Brown, Kamia  (DEM) Elected Won Unopposed
46 Antone, Bruce  (DEM)  *Incumbent Elected Won Won
47 Miller, Mike  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
48 Mercado, Amy  (DEM) Elected Won Won
49 Smith, Carlos Guillermo (DEM) Elected Unopposed Won
50 Plasencia, Rene "Coach P" (REP) Elected Won Won
51 Goodson, Tom  (REP) Elected Won Won
52 Altman, Thad  (REP) Elected Won Unopposed
53 Fine, Randy  (REP) Elected Unopposed Won
54 Grall, Erin  (REP) Elected Won Won
55 Pigman, Cary  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
56 Albritton, Ben  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
57 Raburn, Jake  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
58 Raulerson, Daniel D. (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
59 Spano, Ross  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
60 Toledo, Jackie  (REP) Elected Won Won
61 Shaw, Sean  (DEM) Elected Won Unopposed
62 Cruz, Janet  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
63 Harrison, Shawn  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
64 Grant, James  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
65 Sprowls, Chris  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
66 Ahern, Larry  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
67 Latvala, Chris  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
68 Diamond, Ben  (DEM) Elected Won Won
69 Peters, Kathleen  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
70 Newton, Wengay "Newt" (DEM) Elected Won Won
71 Boyd, Jim  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
72 Miller, Alexandra "Alex" (REP) Elected Won Won
73 Gruters, Joe  (REP) Elected Won Won
74 Gonzalez, Julio  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
75 Grant, Michael  (REP) Elected Unopposed Unopposed
76 Rodrigues, Ray  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
77 Eagle, Dane  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
78 Fitzenhagen, Heather D. (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
79 Caldwell, Matt  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
80 Donalds, Byron  (REP) Elected Won Won
81 Abruzzo, Joseph  (DEM) Elected Unopposed Unopposed
82 Magar, Mary Lynn  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
83 Harrell, Gayle  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
84 Lee Jr., Larry  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
85 Roth, Rick  (REP) Elected Won Won
86 Willhite, Matt  (DEM) Elected Won Won
87 Silvers, David  (DEM) Elected Won Unopposed
88 Jacquet, Al  (DEM) Elected Won Unopposed
89 Hager, Bill  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
90 Berman, Lori  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Won
91 Slosberg, Emily  (DEM) Elected Won Won
92 Hawkins-Williams, Patricia  (DEM) Elected Won Unopposed
93 Moraitis, George  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
94 DuBose, Bobby  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
95 Russell, Barrington Anthony (DEM) Elected Won Unopposed
96 Jacobs, Kristin  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
97 Moskowitz, Jared E. (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
98 Edwards, Katie  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
99 Jenne, Evan  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
100 Geller, Joseph S. "Joe" (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
101 Jones, Shevrin "Shev"" (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
102 Pritchett, Sharon  (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
103 Diaz Jr., Manny  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
104 Stark, Richard "Rick" (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Won
105 Trujillo, Carlos  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
106 Rommel, Bob  (REP) Elected Won Won
107 Watson, Barbara A. (DEM)  *Incumbent Elected Won Unopposed
108 Hardemon, Roy  (DEM) Elected Won Unopposed
109 Stafford, Cynthia A. (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
110 Oliva, Jose  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
111 Avila, Bryan  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
112 Duran, Nicholas X. (DEM) Elected Won Won
113 Richardson, David  (DEM)  *Incumbent Elected Won Won
114 Baez, Daisy J. (DEM) Elected Won Won
115 Bileca, Michael  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
116 Diaz, Jose Felix (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
117 McGhee, Kionne L. (DEM)  *Incumbent Elected Unopposed Unopposed
118 Asencio, Robert  (DEM) Elected Unopposed Won
119 Nunez, Jeanette M. (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won
120 Raschein, Holly  (REP)  *Incumbent Elected Unopposed Won

 

Home    Back    Top